Nowy Jork, lipiec 2019 r. – W 2018 r. około 820 mln ludzi (czyli co 9 człowiek na świecie) nie miało wystarczającej ilości pożywienia. W porównaniu do 2017 r. to wzrost o 9 mln. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne.
W 2015 roku twórca Microsoftu ogłosił na Twitterze, że wreszcie udało się wyhodować fasolę, która pozwoli uchronić świat przed głodem. Fasola wyhodowana przez dr. Stevena Beebe z Międzynarodowego Centrum Rolnictwa Tropikalnego (CIAT) może być uprawiana i dawać owoce w średniej temperaturze o 3 st. wyższej niż tradycyjna fasola.
Taka fasola może być uprawiana na terenach, na których zwykła fasola by nie urosła. Przeciętny Rwandyjczyk zjada rocznie średnio 60 kg roślin strączkowych, które są dla niego głównym źródłem białka. We Wschodniej Afryce nawet 30% populacji jest dotknięta niedożywieniem.
Okazuje się że przy obecnym prognozowanym wzroście temperatury nawet o 5 st. w ciągu 100 lat, wynalazki sponsorowane przez Billa Gatesa mogą być niewystarczające.
Staje się tak miedzy innymi dlatego, że jego koledzy wymyślają aplikacje i serwisy, które zachęcają nas do umieszczania na ich serwerach ogromnych ilości danych. Te serwery muszą być utrzymywane 24 godziny na dobę co wymaga ogromnych ilości energii. Ta energia wytwarzana jest głównie w USA i Chinach gdzie ponad 75% energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnianych.
Ciekawe jest to, że większość tych danych to nasze zdjęcia i filmy, które nie są do niczego potrzebne.
Raport ONZ: Głód wciąż zagraża milionom ludzi na świecie (cz.2)
GRINI