Przeczytałem dzisiaj kolejny artykuł, który ostrzegał kupujących panele fotowoltaiczne podłączone po 2021 roku, że „będą płacić za prąd który sami wyprodukują”
Kilka minut po tym artykule dostałem na maila rachunek za energie elektryczną z PGE i wyciągnąłem z niego ceny za poszczególne składowe. W moim przypadku jest to taryfa G12 czyli taniej w nocy drożej w dzień. Ta taryfa moim zdaniem jest najbardziej opłacalna dla posiadaczy paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła z buforem.
Warto zauważyć, że w przypadku taryfy nocnej, za dystrybucję prądu płacimy tylko 22% całej opłaty za prąd w nocy (0,075/(0,075+0,26), a więc sprzedając w nowym systemie samą energie otrzymujemy prawie 80% tego za co płacimy. To by oznaczało, że produkcja prądu w trakcie taryfy nocnej, (która oprócz nocy działa też przez kilka godzin w dzień) już teraz w nowym systemie nic nie zmienia.
Kolejną bzdurą traktującą obecny system jako lepszy jest to, że można skorzystać nocą na energii wyprodukowanej w dzień. Jeżeli teraz wyprodukowany w dzień prąd, (który kosztuje w taryfie całodobowej G11 ok 63 gr za kWh) zużyjemy w nocy, to właściwie zapłacimy za niego 50 gr (63*80%). A w taryfie nocnej mamy go za 34 grosze za 1kWh. Nawet w obecnym systemie, bardziej opłaca się wykorzystać ten drogi prąd podczas pochmurnego dnia niż w nocy.
Nie wiemy jeszcze na ile URE zgodzi się podnieść ceny energii dla klientów nie firmowych, ale jakiś obraz daje aktualny całodobowy rachunek firmowy C11. Energia kosztuje 55,8 gr a dystrybucja 17,5 groszy netto za 1kWh. Oznacza to, że dla firm cena energii już stanowi prawie 80% sumy opłat.
Do tego, obecny system nie zachęca do oszczędzania, bo jak w ciągu roku nie wykorzystamy zmagazynowanej energii to ona nam przepada. A skoro przepada to tracimy.
W nowym systemie dostajemy za nią pieniądze więc nie ma sensu na siłę zużywać.
Zalecam niepodejmowanie pochopnych decyzji. Jeżeli chcecie zaoszczędzić na energii elektrycznej i cieplnej to załóżcie pompę ciepła wraz z odpowiednim buforem, wentylację z rekuperacją i zmieńcie taryfę na nocną. Wtedy obliczycie jaką instalacje PV opłaca się zainstalować.
AdamZ